CINEMA-SCÓP

Lars von Trier

In jos

Lars von Trier

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 04, 2009 7:13 pm

Voiam sa scriu doar 'Lars' , era de-ajuns, dar nu cred ca se accepta pe forumel titluri atat de scurte...
'anticraistu'...
Lars si-a atins scopul, e un film de neuitat, dar cum spune mai jos Jekyll, poate daca ar fi reusit o capodopera, poate m-as fi incumetat sa ma uit, asa il simt ca pe o piaza-rea, ca pe un stigmat psiho fara un sens moral si estetic profund( adica estetic este, moaral e ambiguu cum trebuie, oare ce-i lipseste? putin mai mult mister si discretie...?):

Antichrist (al danezului Lars von Trier) a fost filmul cel mai controversat de la Cannes, în special din cauza scenelor de (auto)mutilare genitală de la sfîrşit. Dar, pînă acolo, L.v.T. reuşeşte o splendidă parabolă despre Durere & Disperare filmată dumnezeieşte, pe muzica lui Haendel, cu momente onirice de neuitat... Capodoperă ratată sau film inegal, dar profund personal şi intim, mai ales, Antichrist-ul - dincolo de metafizica lui sforăitoare şi provocatoare - rămîne totuşi o operă a cărei amintire te urmăreşte: un titlu-kamikaze care trebuia să fie o terapie pentru disperatul regizor danez...

Ultima editare efectuata de catre Marlene in Dum Oct 04, 2009 9:06 pm, editata de 1 ori
Marlene

Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 107

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Lars von Trier

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 04, 2009 8:05 pm

Un mic secret de-al lui Lars , e sa faca un final shoking, sau imprevizibil, sau crud...SPOILERE:
In "Breaking the waves", oh Bess, dear and sweet Bess, ce proba mai mare de religiozitate si nebunie infantila exista (gestul ei mai presus sau mai prejos de orice, 'juramantul' ei, miracolul revindecarii?
In " Dancer in the dark" scena executiei, una din cele mai cumplite secvente pe care le-am vazut vreodata( fara sange, creieri, dar atat de apasatoare, atat de intunecata , incat orbesti).
In "Dogville" Grace alege sa arda tot oraselul, pana si ultimul caine de acolo, as fi preferat sa n-o faca, doar sa-si imagineze asta...E totuna.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 04, 2009 11:15 pm

Scena mutilarii sexului ( in "anticraistu') nu stiu cat de dura e. In "Pianista " lui Haneke, Huppert ne-a aratat doar lama insangerata pe marginea cazii in baie, nu stiu de ce a plecat lumea oripilata din cinema...
Pe mine ma seaca ce se intampla cu pustiu' in film si de ce, din cauza cui, plus animaloaiele- monstri...
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum