CINEMA-SCÓP

Herta Muller sau de ce nu ma intereseaza Nobelul

In jos

Herta Muller sau de ce nu ma intereseaza Nobelul

Mesaj Scris de Marlene la data de Sam Oct 10, 2009 2:53 am

Parca mai auzisem vag de doamna aceasta, cu fatza de gotischen hexe...
Nu ma intereseaza sa citesc sau sa elogiez ceva din fiinta acesta care scrie doar rele despre Romania( n-a fost Romania sursa ei de inspiratie? Cum ar spune Eschil si danaidele, daca n-ar fi suferit, ar mai fi creat ea ceva?) si cum nu uita ea sa aminteasca mereu ca tac'su a fost ofiter SS ( urat din partea lui).
Sunt atatia scriitori iubiti si valorosi care n-au luat si nu vor lua in viata lor milionul de euro de la Nobel, dar e si acesta, inca un foc de paie...
Marlene

Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 107

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Herta Muller sau de ce nu ma intereseaza Nobelul

Mesaj Scris de Marlene la data de Sam Oct 10, 2009 2:59 am

Plicticoasa faptura si in plus , paranoia asta ipocrita cu securitatea-sri , mofturi, lumea vrea sa munceasca si sa stea linistita.
Romania nu e o tara libera, e o tara in care ai voie sa arunci cu ce vrei, sa spui ce vrei, sa furi cat vrei.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/799363/Herta-Mller-Daca-as-trai-in-Romania-de-acum-as-innebuni-a-doua-oara/
Nu-mi place tanti asta, das ist klar , si nu o cred.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Sam Oct 10, 2009 7:12 pm

Am intrat si pe blogul acestui biet om ( saracul cred ca-l exasperez, dar imi trece repede) ca sa vb ( superficial si prost, recunosc) despre doamna HM si Nobelul dumisale.
Aici nenea de pe blog e indignat ca n-au prea auzit romanii de ea si mai ales, ca n-o iubesc, pai nu-i de-a noastra, nici ea nu ne iubeste:
http://florinlazarescu.wordpress.com/2009/10/10/miracolul-romanesc/#comment-643
Si aici nenea de pe blog e suparat ca nu sunt in vitrinele librariilor cartile doamnei:
http://florinlazarescu.wordpress.com/2009/10/09/librarii-care-vind-cartofi/
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Sam Oct 10, 2009 8:22 pm

Ei, acum ar fi timpul sa scriu si de bine despre ilustra doamna, ce a scris, cine este s a m d:)
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 11, 2009 4:15 am

http://www.gandul.info/news/este-nobelul-hertei-m-ller-si-al-romaniei-cum-raspund-manolescu-goma-plesu-ctp-si-cartarescu-4972220

Premiul asta e pt talentul literar sau pt politica? Daca doamna n-are talent literar si au inscris-o unii din plictiseala, acum, hai , sa furam si noi putin din celebritatea ei? Totul e reclama. Nu ma intereseaza aceasta doamna, ce scrie, cum scuipa cu ifose peste toata Romanica in timp ce toti exaltatii scriu "deutschland uber alles" ( nazisme) pe bloguri si o aplauda, dar habar n-au ce, nu, multumesc frumos.
Il respect pe G E Palade pt Nobelul pt medicina , atat.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 11, 2009 4:23 am

CTP a scris mai bine ce am vrut eu sa zic, en toute sincerite:

Cristian Tudor Popescu consideră că premiul obţinut de Herta Müller este, în cea mai mare măsură, acordat spaţiului spiritual şi cultural german, având, în acelaşi timp, şi o însemnată componentă politică. "Este bine că a luat acest premiu şi este bine că putem scrie pe ecranele televizoarelor «Herta Müller, scriitoare născută în România», dar, totuşi, nu pot să nu mă gândesc că nu au luat premiul Nobel Petru Dumitriu, Marin Preda, Marin Sorescu, Ileana Mălăncioiu, ca să nu mai vorbesc de Tudor Arghezi. "Doamna Herta Müller, o persoană absolut onorabilă, este o scriitoare de expresie germană, şi nu de expresie literară românească. Dacă nu pleca în 1987 din România, nu ar fi luat acest premiu. Contribuţia României la opera Hertei Müller este viaţa trăită de dânsa sub Ceauşescu în anii '70-'80. Se poate spune că principalul contributor la premiul Hertei Müller este Nicolae Ceauşescu. Am văzut conferinţa de presă a proaspetei laureate Nobel: a vorbit tot timpul de dictatură, nu de literatură. Parcă era Nelson Mandela. Poate că era mai nimerit premiul Nobel pentru Pace".
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Georgica Brummarel la data de Dum Oct 25, 2009 5:13 pm

Premiul Nobel seama de multe ori cu un Oscar la nivelul de literaturii, nu sunt atata de radical ca Marlene impotriva Hertei Muller, insa daca o compar cu alde Llosa, Eco sau Tournier...
Georgica Brummarel

Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mier Oct 28, 2009 5:10 pm

Georgica Brummarel a scris:Premiul Nobel seama de multe ori cu un Oscar la nivelul de literaturii, nu sunt atata de radical ca Marlene impotriva Hertei Muller, insa daca o compar cu alde Llosa, Eco sau Tournier...
Dear Beau George, sigur au fost scriitori mai buni decat Herta care au luat Nobel asa cum sigur au fost scriitori mai slabi decat ea care au luat acelasi premiu. Din partea mea poate sa-l ia in fiecare an, dar sa sfarseasca o data cu greata asta la adresa romanilor, generalizand, si privindu-i cu un dispret usor nazi( ca doar taticul ei a prestat pt ., s-a oferit voluntar, nu cum a zis ea ca toti nemtii erau obligati, vax). Adica la noi in tara toti sunt prosti si canibali si nu mai exista intelectuali sau nimic bun?
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de corinka la data de Vin Oct 30, 2009 2:19 am

Marlene, sa nu exageram. Nu ii poate reprosa nimeni ca tatal ei a fost nazist. Ea ce vina are?
corinka

Data de inscriere : 23/09/2009
Varsta : 38
Localizare : Neverland

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Noi 08, 2009 7:18 pm

saracuta de ea. ea a afirmat ca tacso a fost obligat sa poarte uniforma nazi( nu te ingretoseaza imaginile alea artistice-nu realiste- din filmele cu nazi, evrei, etc? macar) si ala s-a oferit voluntar. scuipa pe poporul roman si nu-mi place tipa punct.
nu voiam sa-ti raspund pt ca te vei isteriza ca intotdeauna. dar tu ai inceput:D cu o intrebare fara nici o treaba doar ca sa te afli in treaba.in plus nu mi-a placut cum dumnneata 'coco' ( nume de papagalitza)ii dedicai pe cinemagia dezaxatului judex chestii legionare:
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?p=1475119#post1475119
si in plus , si amarasteanului de pitbull, cand se vede clar , sunt dushi amandoi, si-si latra antisemitismul, nazismul, legionarismul, naiba sa-i ia ca nici nu merita amintiti. acum du-te si plangi pe topicele tale cu "sunt'nefericita' "si cu politica.pa pa pa.

eu cred ca astfel de oameni sunt persoane ori naive, ori proaste, ori idioate, ori rele din nastere si nesimtitoare ca gica din cotetz.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de corinka la data de Mier Noi 11, 2009 5:11 am

?!
corinka

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mier Noi 11, 2009 5:56 pm

free emoticon showing ass
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de corinka la data de Joi Noi 12, 2009 3:02 am

Am citit si eu interviul Hertei Muller din evz si da, am si eu impresia ca exagereaza. Poate a ramas cu sechele din cauza securitatii si acum e cam paranoica.
In ceea ce il priveste pe tatal ei, mi se pare de inteles atitudinea ei, orice copil care isi iubeste tatal (poate ca a fost un tata bun pentru familia lui) ii ia apararea, era culmea sa il puna la zid! Si nu poti acuza niciun copil pentru greselile parintilor.

In ceea ce priveste reactia ta, chiar nu aveam nicio intentie sa te atac, daca esti asa de irascibila de ce ti-ai mai facut forum? Puteai crea mai bine un blog.
Scuza-ma ca ti-am intrerupt monologul.
corinka

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Vin Noi 13, 2009 12:44 am

fata draga, ma intereseaza atat de mult parerile tale la fel de tare cum ma intereseaza o durere in cot.esti mai plata decat apa plata.sunt irascibila pt ca tu ai fost si vei ramane mereu o antipatica si o bagareatza in oale in care nu fierbe nimica. bine, nu esti ca apa plata , esti o bula de sifon.cu tot respectul Very Happy
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum