CINEMA-SCÓP

Enter the Void (Soudain le vide) - Gaspar Noé

In jos

Enter the Void (Soudain le vide) - Gaspar Noé

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Sept 22, 2009 2:47 pm

Admin
Admin
Admin

Data de inscriere : 21/09/2009

Vezi profilul utilizatorului http://cinema-scop.forumlux.net

Sus In jos

Re: Enter the Void (Soudain le vide) - Gaspar Noé

Mesaj Scris de Cinemania la data de Mar Sept 22, 2009 5:09 pm

io unul abia il astept

mereu mi-a placut Noe
Cinemania
Moderator

Data de inscriere : 22/09/2009
Varsta : 37

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mar Sept 22, 2009 11:41 pm

Marlene

Varsta : 107

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mar Sept 22, 2009 11:50 pm

Cinemania a scris:io unul abia il astept

mereu mi-a placut Noe
Ce sa zic, onorabile ,( ce sa-ti dau ca ai venit p-aci? Smile, eu n-am vazut decat ireversibilu' si chiar daca nu-ti place, pe Noe nu-l poti uita, tot e ceva.
Foarte asteptat filmu' lui, nu mai stiu daca a fost prezentat la Cannes, m-a lasat memoria(iar).
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Mier Sept 23, 2009 12:04 am

Ca intotdeauna, trebuie sa ne asteptam la un film al naibii de sumbru , unii zic ca 'de geniu' prin intensitatea lui( vezi precedentele ).
Povestea: Oscar si sor'sa Linda locuiesc de putin timp in Tokio. Oscar e dealer de droage si Linda face striptiz( famelie moderna careva-sazicasa).
Intr-o seara niste politai( vezi poza) fac o razie si Oscar e atins de un glonte. In agonie il apuca pandaliile si spiritu' lui, care s-a jurat pe rosu ca n-o paraseste pe sor'sa, la petite coquine, si ca n-o abandoneaza( nu e cu incest, bai), refuza sa paraseasca lumea celor vii( i-auzi ce poiezie). Spiritu' ala pleaca prin oras si vede toate grozaviile ,ororile , la Noe orice e posibil, cat mai haotic si cosmaresc. Cica prezent, trecut si viitor se amesteca intr-un amalgam halucinant. Deci dupa filmu' asta deci va simteti ca drogati deci.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Cinemania la data de Mar Sept 29, 2009 3:11 pm

imaginea: Benoît Debie (Irréversible)

sper sa fie un film "rau"
Cinemania
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de jekyll la data de Joi Oct 01, 2009 1:39 am

jekyll
Admin
Admin

Data de inscriere : 25/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Cinemania la data de Joi Oct 01, 2009 11:54 pm

deci..."filmul cel mai ambiţios al ediţiei: o poveste despre "Viaţă & Moarte" & despre "Viaţa după Moarte!""...

dupa cum ai scris pe liternet cu siguranta nu a ramas doar o ambitie nastrusnica de-a lui Noe Smile

ceea ce nu poate decat sa ma bucure....inainte de a fi vazut filmul
Cinemania
Moderator

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Dum Oct 04, 2009 7:00 pm

Enter the Void (al franco-argentinianului Gaspar Noé) a fost filmul cel mai ambiţios al ediţiei: o poveste despre "Viaţă & Moarte" & despre "Viaţa după Moarte!" O probă de anduranţă fizică pentru spectator (2 ore şi 45 de minute), dar şi o mostră de virtuozitate regizorală impresionantă: Noé povesteşte totul ca un continuum, cu o fluiditate incredibilă, renunţînd la tăieturile de montaj subliniate sonor (ca în celelalte filme ale sale) şi optînd pentru un procedeu de tip "sucţiune", cînd camera pare aspirată de diverse obiecte - de regulă rotunde - în scena următoare. Un avort, o scenă de sex din perspectiva unui vagin şi o ilustrare gen Discovery a traiectoriei unui spermatozoid completează (şocant în primul caz, comic în celelalte) îndrăznelile acestui film, care-l recomandă pe Noé drept singurul urmaş demn al lui Lars von Trier.
ALS

Jekyll n-a recomandat niciodata filme proaste, si chiar daca e unul din filmele greu de privit ( da, Noe se alatura 'durilor' si consacratilor von Trier si Haneke) merita sacrificiul, mai ales ca in oceanul infinit de filme proaste americane, cate un fulger european mai lumineaza ( thx God) calea cinematografiei in general.
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Marlene la data de Sam Oct 31, 2009 1:42 am

So the movie was EXTRA SHOCKING. and here are the highlights: we see his sister get an abortion, a dead featus, his parents faces smashed in from a car crash, and his sister getting cummed in from the vagina's perspective. A giant orgy, nipples being sucked on by babies or men in every scene, and a journey inside a aborted fetus.

Oare cum il va putea vedea Razi caruia ii place Gaspar dar nu i-a placut fetusul de plastic din '4,3,2'?Smile
Marlene

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum