CINEMA-SCÓP

De ce fumam tigarile de Mircea Tzigarescu(Havanescu)

In jos

De ce fumam tigarile de Mircea Tzigarescu(Havanescu)

Mesaj Scris de Marlene la data de Mar Sept 29, 2009 3:51 am

De filtru, monser!
http://www.catavencu.ro/demitizarea_anti_miturilor_despre_fumat-10016.html

Imi place sa fumez o tigara, maximum doua la o cafea fierbinte, tare si un pic dulce, cu caimac si aroma de America de Sud, singura cu gandurile mele.
Fumez mult cand am multa treaba, examene, grade, lucru acasa, atunci stau si pierd noptile si ma afum pe dinauntru ca centrala de la Cernobal cand a innegrit cerul. Senzatii tari: gura uscata, limba frecata parca cu nisip, galbeneala, lipsa poftei de mancare sau /si de sex. Da, nu radeti, e pe bune.
Am un ritual, nu pot fuma decat doar daca beau ceva: suc, cafea, ceai. Fara alcool, imi face rau. Asa ca pentru ca fumez, mai consum si o cantritate uriasa de aditivi, coloranti si E-uri din sucuri( neaparat acidulate ).

Vorba cantecului( parca era Chiritoaia)
"Toata lumea azi fumeaza
Scoate fum pi nas, pi gat,
Unii moda imiteaza
Alti fumeaza di urat".

Eh, tigara, e de bon ton. Cele mai frumoase actrite clasice aveau neaparat si o tigara in coltul gurii, sau intre degetele delicate, Marlene Dietrich apare in majoritatea pozelor astfel cu amestecul ei inefabil de masculinitate in gesturi si mers si in preaplinatatea ei de femeie, Lauren Bacall (cand ii aprinde Bogie tigara).
Sharon Stone in "Basic Instinct" avea si o tigara in mana , cand desfacea picioarele ca sa dezvaluie goliciunea ei de fata blonda si obraznica, parca agatandu-se de tigara cu siguranta ca tigara e o arma secreta, si oricine nu casca ochii , casca oricum gura.
Prostituatele , cu o mana in sold si cu alta in care tin o tigara. Frumoase, tinere, gratioase, sau trecute, expirate, grotesti.
Tigancile, sexy la tinerete, din "Satra" sau "Tiganiada" lui Budai -Deleanu, cu banuti in jurul glezneleor, cu sanii tari si duri ca doua proiectile de artilerie indreptate spre cerul liber si nomad, zbenguindu-se , dansand si tragand fugar din cate o tigara "Ah, boiarule, boiarule". Balabustele, tigancile batrane, duhnind a mahoarca , negre ca pacatul si pagane si pe dianuntru si pe dianfara. Vrajitoare sparte-n cur cu matura, cu shishu, blestemandu-le pe ale tinere si mestecand, scui-pipand tutun, gafaind anapoda...
Si o narghilea , ca un sarpe in paneru' unui fachir, ca un cantec popular vechi...
Si Van Gogh, fara pipa, craniul lui cu tigara in gura, ca un Yorrik de la Hamangia, amusinandu-ne a opium...ca Lordul Byron chinuit de dragostea pt Shelley si pt depravarea umana, aproape de cunoastere....
Marlene

Data de inscriere : 21/09/2009
Varsta : 107

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum